Knižní tip: Jak se zbavit plenek

Přišel čas skoncovat s plenkami?

Jak na to, je skvěle popsáno v (graficky velmi povedené) knize Jak se zbavit plenek autorky Vandy Schreierové. Ta sama o knize napsala:

„Kdysi jsem se dozvěděla o indiánech a jejich způsobu „odplenkování“. A celá ta plenkohitparáda se mi propojila. Neustálé hlídání, zda se dítěti zrovna nechce, opakované vysazování na nočník, používání nočníku, který zahraje, když do něj spadne „výtvor“… a další opravdu fajn věcičky a triky, které ale fungují teprve tehdy, až je dítě na odplenkování zralé. Což bývá u každého dítěte jinak, a proto je potřeba k celé situaci přistupovat individuálně.

V knížce vám proto ukážu, jak poznat, že je dítě zralé. Vysvětlím vám tuto metodu a poskytnu informace, jak postupovat při odplenkovávání, jak řešit různé problémy, které mohou nastat. Také si můžete přečíst některé vybrané modelové příběhy rodičů, již tuto metodu zvolili. Roky jsem sbírala informace při konzultacích s rodiči a vytvořila tak ucelenou indiánskou metodu odplenkování.“

Vanda Schreierová je maminkou tří malých dětí, takže vlastních zkušeností má opravdu hodně. Kromě toho je instruktorkou pohybové výchovy a plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku, zakladatelkou známého portálu www.vanickovani.cz a spoluautorkou úspěšné knihy Mámě.

 

Malá ukázka z knihy:

Jak poznáte, že je vaše batole zralé zbavit se plenek?

  • Říká ano ve stále větším počtu situací (neplatí, pokud mu začalo období vzdoru).
  • Chůze už není nová, ale stala se samozřejmostí.
  • Má svá slova pro vykonání malé i velké potřeby.
  • Rádo vás napodobuje a dělá věci jako vy.
  • Baví ho uspořádávat věci do skupin, uklízet a mýt si ruce.
  • Močí méněkrát za den a ve větším množství (tzv. neučůrává).
  • Na stolici si poodejde z dosahu lidí nebo se schová, aby mělo soukromí.
  • Je mu více než 18 měsíců (některým to jde i dříve, pokud splňují předchozí dva body).

Pokud vaše dítě splňuje zvýrazněné body a alespoň dva z těch nezvýrazněných, můžete se do toho pustit.

V opačném případě ještě počkejte. Neznamená to, že vašemu dítěti padne 24. měsíc a vy musíte začít! U některých dětí se objeví zralost později a neznamená to vůbec nic špatného. Doporučuji raději nespěchat a opravdu vypozorovat vhodný čas, nic vám totiž neuteče.

(Vydal CPress Brno, 2019)